Szkolnictwo

Szkoła Podstawowa w Cisewie

Początki szkolnictwa na terenie wsi Cisew datują się na rok 1870. W tym okresie powstał  pierwszy budynek szkoły wybudowany z kamienia wapiennego przywiezionego z okolic Uniejowa (budynek ten stoi do dnia dzisiejszego). Po drugiej wojnie światowej budynek zniszczony w czasie działań wojennych zostaje odremontowany. Naukę w nim w roku 1946 podejmuje 70 uczniów. W miarę upływu lat budynek staje się za mały na pomieszczenie uczęszczających do szkoły uczniów. Oprócz zajęć w budynku szkoły lekcje odbywają się również w prywatnych pomieszczeniach mieszkańców wioski. Rok 1965 to ważna data. We wrześniu zostaje oddany do użytku budynek obecnej szkoły usytuowanej pod adresem: Cisew 55.

W ciągu kolejnych lat szkoła poddawana była drobnym remontom. Jedną z większych  inwestycji była wymiana ogrzewania piecowego na ogrzewanie centralne. Czas zrobił swoje a budynek nie remontowany od lat zaczął niszczeć coraz bardziej. Stare nie domykające się okna, przeciekający dach, zniszczone podłogi i ubikacje na zewnątrz nie najlepiej o nim świadczyły. W roku 1999 Urząd Gminy Turek podjął decyzję o rozbudowie i remoncie szkoły. W wyniku rozbudowy i remontu szkoła zyskała zupełnie nowy i nowoczesny wygląd. Zmieniono elewację zewnętrzną, wymieniono okna, podłogi, drzwi i tynki wewntrzne. Zmieniono ogrzewanie z centralnego na olejowe. Dobudowano skrzydło, w którym mieszczą się 2 izby lekcyjne, pokój nauczycielski i ubikacje. Wybudowano ekologiczną oczyszczalnię ścieków  Remont zakończono w 2000 roku. Obecny wygląd szkoły cieszy i napawa dumą wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców.  Ponowne uroczyste otwarcie szkoły po gruntownym remoncie nastąpiło w listopadzie 2000 r.  Na pamiątkę tego wydarzenia co roku w miesiącu listopadzie obchodzimy ,,Święto Szkoły".

W roku szkolnym 2007/2008 w ramach projektu współfinansowanego  przez Europejski Fundusz Społeczny uruchomiono pracownie komputerową. W roku szkolnym 2011/2012 powstał na terenie naszej szkoły kompleks boisk Orlik 2012. W roku szkolnym 2012/13 na terenie szkoły powstał nowoczesny, ogólnodostępny plac zabaw. Aktualnie szkoła posiada 8 sal lekcyjnych, salę gimnastyczną, bibliotekę i stołówkę. 

Dyrektor: Beata Acela

źródło: Szkoła Podstawowa w Cisewie

Dane teleadresowe:

CISEW 55
62-700 TUREK
woj. wielkopolskie

tel. (063) 278-43-29    

e-mail: spcisew@gmina.turek.pl

strona internetowa: spcisew.szkolnastrona.pl

wersja do druku