Szkolnictwo

Szkoła Podstawowa w Żukach

Historia Szkoły Podstawowej w Żukach sięga roku 1929, a więc początków wielkiego kryzysu gospodarczego na całym świecie. Pierwsza kadra pedagogiczna szkoły, a mianowicie Stanisław i Aniela Czarniewscy oraz Wanda Piątkowska, borykali się wieloma problemami natury organizacyjnej i finansowej. W tym składzie grono pracowało do roku 1939. W 1940 roku kierownik szkoły pan Stanisław Czarniewski został wywieziony do obozu koncentracyjnego i zamordowany. Jego żonę przewieziono do Generalnej Guberni, a tym samym dzieci z Żuk i okolic pozbawiono dostępu do szkolnictwa i skazano na samokształcenie.

Współpraca dyrektora, samorządu i rodziców doprowadziła do remontu i rozbudowy naszej szkoły. W roku 1996 zawiązał się Społeczny Komitet Rozbudowy Szkoły, której przewodniczącym został pan Józef Konciak.  Remont i rozbudowa rozpoczęły się w czerwcu 1999  roku. Dzięki temu znacznie polepszyły się warunki socjalne szkoły. Przybyły dwie izby lekcyjne, sala gimnastyczna, pracownia informatyczna, szatnia i toalety. Dnia 29 listopada 2000 roku odbyła się uroczystość otwarcia wyremontowanej i rozbudowanej szkoły. 

Już od września trwają prace remontowe i budowlane na terenie naszej szkoły. Rozpoczęto budowę boiska wielofunkcyjnego "Orlik", które powstaje w bardzo szybkim tempie. Zakończenie prac zaplanowano na koniec listopada.

W ramach rządowego projektu "Radosna Szkoła" powstaje również plac zabaw, którego budowa zbliża się ku końcowi. Najbardziej podekscytowane tą inwestycją są dzieci z oddziału przedszkolnego, które z niecierpliwością oczekują momentu wejścia na plac zabaw    i korzystania z zamontowanych tam urządzeń.

Dzięki funduszom z Rady Sołeckiej na terenie szkoły zagospodarowany został plac z przeznaczeniem na grilla i ognisko. Znajdują się tam ławki i stoły, przy których można skonsumować upieczone kiełbaski. Zamontowano również huśtawkę i altanę, w której umieszczono duży betonowy grill. Mieszkańcy, uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w pracach porządkowych wokół placu.

Dyrektor: Kamila Smura-Lodzińska

źródło: Szkoła Podstawowa w Żukach

 

Dane teleadresowe:

ŻUKI 92
62-700 TUREK
woj. wielkopolskie

tel. (63) 278-59-21

e-mail: spzuki@gazeta.pl

spzuki.edupage.org

wersja do druku