Komunikaty i ogłoszenia

Gdy zaczyna się sezon grzewczy

 W związku z nadejściem sezonu grzewczego i wynikającymi z tego faktu zagrożeniami pożarowymi spowodowanymi zwiększonym użyciem urządzeń grzewczych Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Turku oraz Zarząd Gminny ZOSP RP w Turku apeluje do społeczeństwa o zwrócenie szczególnej uwagi na zabezpieczenie naszych obejść przed możliwością powstania pożaru. 


Przypominamy o zwróceniu uwagi na problem bezpiecznej pożarowo eksploatacji różnego rodzaju grzejników np. elektrycznych czy gazowych, które pozostawione bez dozoru oraz w pobliżu materiałów palnych, takich jak odzież, meble, elementy wystroju wnętrz itp. mogą stać się przyczyną powstania pożaru. Ustawienie tych grzejników bezpośrednio na podłożu palnym może również doprowadzić do pożaru. 


 Do częstych przyczyn powstania pożaru należy zaliczyć również zwarcie instalacji elektrycznej spowodowane jej przeciążeniem w wyniku podłączenia dodatkowych urządzeń służących do ogrzewania pomieszczeń. 
Corocznie w sezonie zimowym w wyniku wad urządzeń ogrzewczych i niewłaściwej eksploatacji tych urządzeń Państwowa Straż Pożarna w Turku odnotowuje pożary. 


 Częstymi przyczynami pożarów jest zły stan techniczny przewodów kominowych, wynikający m.in. z niewłaściwej ich budowy lub braku konserwacji oraz nie usuwania zanieczyszczeń, a także składowanie bezpośrednio przy uszkodzonych przewodach kominowych materiałów palnych typu papier, szmaty, drewno itp. Przypominamy, że w obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego (np. drewno, węgiel, miał) należy usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych – co najmniej raz na 3 miesiące, od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym – co najmniej razy na 6 miesięcy, a od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych – co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej. Natomiast zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych usuwa się co najmniej raz w roku, jeżeli większa częstotliwość nie wynika z warunków użytkowania.

ZABRONIONE JEST przechowywanie materiałów palnych w odległości mniejszej niż 0,5 m od urządzeń i instalacji, których powierzchnie zewnętrzne mogą nagrzewać się do temperatury przekraczającej 100°C, (np. suszenie drewna w pobliżu pieca C.O. itp.). Ponadto zabrania się składowania materiałów palnych w pomieszczeniach technicznych (np. kotłowniach) oraz na nieużytkowych poddaszach i strychach
 Zwracając uwagę na powyższe wskazania oraz stosując się do zaleceń producentów sprzętu grzewczego w celu ich bezpiecznej eksploatacji oraz opierając się na własnej intuicji i rozsądku przyczynimy się do zmniejszenia ryzyka powstania pożaru, a tym samym bezpieczniejsze będzie życie i zdrowie nasze oraz naszych współlokatorów.

Wymogi dotyczące stert, stogów i brogów

1. Strefa pożarowa sterty, stogu lub brogu z palnymi produktami roślinnymi nie przekracza powierzchni 1 000 m2 lub kubatury 5 000 m3.
2. Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:
1) od budynków wykonanych z materiałów:
a) palnych - 30 m,
b) niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym - 20 m;
2) od dróg publicznych i torów kolejowych - 30 m;
3) od dróg wewnętrznych i od granicy działki - 10 m;
4) od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia - 30 m;
5) od lasów i terenów zalesionych - 100 m;
6) między stertami, stogami i brogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe - 30 m.
3. Wokół stert, stogów i brogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu pozbawioną materiałów palnych.
4. Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.

wersja do druku