Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę – zbiórka kasztanów i żołędzi dla dzikiej zwierzyny leśnej

„Lśniący, gładki kasztan,miło mieć go w ręce. Schowam do kieszeni, przyniesie mi szczęście"

 

Zespół Szkolno –Przedszkolny w Słodkowie i Szkoła Podstawowa w Cisewie zorganizowały akcję ekologiczną  -  Pomóżmy zwierzętom przetrwać zimę – zbiórka kasztanów i żołędzi dla dzikiej zwierzyny leśnej.

Pomysłodawczyniami akcji były Joanna Popardowska  i Iwona Toda – Ogrodowczyk , które wsparła Ewa Czerniejewska.

Celem akcji było promowanie nawyków ekologicznych wśród dzieci, wykształcenie wrażliwości na los zwierząt, a także uczenie oszczędnego gospodarowania zasobami przyrody oraz dobro zwierząt leśnych.

Kasztany i żołędzie nie tylko symbolizują nadejście jesieni, nie służą tylko do tworzenia ozdób przez dzieci, lecz są również dobrym pokarmem dla zwierząt wolno żyjących. Akcja trwała od 09.10 – 16.10.2017 r. Zebrano niebagatelną ilość  kasztanów, żołędzi i orzechów 536 kg ( ZSP w Słodkowie ) i 300 kg ( SP Cisew). W ramach akcji zorganizowany był także konkurs dla uczestnika, który przyniesie największą ilość owoców. Zwycięzcami zostali: z ZSP w Słodkowie uczeń klasy II a Łukasz Budka (przyniósł 76 kg) a z SP Cisew uczennica klasy IV Ewelina Stasiak (przyniosła 50 kg).  Zebrane kasztany i żołędzie zostały odebrane przez leśników z Nadleśnictwa Turek oraz łowczych z  Kół Łowieckich „LEŚNIK” i „KACZKA ” . Umieszczone w odpowiednich miejscach, będą w sezonie zimowym przysmakiem m.in. dzików, saren, jeleni i ptaków. Dzięki temu, że są bogate w witaminy i inne substancje odżywcze, pozwolą zwierzętom lepiej przetrwać zimę.

W ramach podziękowania za udaną zbiórkę, 30 listopada 2017 r. zorganizowane zostało w gmachu Szkoły Podstawowej w Cisewie uroczyste podsumowanie akcji oraz wręczenie nagród zwycięzcom.  Zaproszono przedstawiciela Nadleśnictwa Turek leśnika Radosława Szocińskiego oraz przedstawicieli kół łowieckich  „LEŚNIK” i „KACZKA”  Przemysława Bogdańskiego i Adama Karolaka. Zaproszeni goście wygłosili prelekcję promującą łowiectwo, w trakcie której wyjaśnili, na czym polega praca myśliwego. Zaprezentowali różne sposoby wabienia zwierzyny i grę na myśliwskim rogu. Opowiadali także o życiu leśnych zwierząt oraz o ich dokarmianiu zimą i oficjalnie podziękowali uczniom za pomoc w zbiórce karmy. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze, uczniowie chętnie zadawali pytania, wykazując zainteresowanie omawianą tematyką i chęć poszerzenia swojej wiedzy.

Podtrzymując naszą współpracę, wspólnie wybierzemy się na zimową wycieczkę do lasu, aby uczniowie sami mogli zobaczyć, jak wygląda dokarmianie zwierząt przy użyciu karmy, którą pomagali zbierać.

 Czy WIESZ, ŻE ...

» Kasztanowiec pochodzi z Półwyspu Bałkańskiego. Uprawę w Europie Środkowej rozpoczęto w Austrii w 1576 dokąd kasztanowiec zwyczajny został sprowadzony do ogrodów cesarza Maksymiliana II ze Stambułu.

» Z botanicznego punktu widzenia żołędzie zaliczane są do orzechów.

Źródło: Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Cisewie

 

 

wersja do druku

Dodatkowe zdjęcia